Pályázat: 2025

Lineáris automata paletta továbbító rendszer

A tervező neve

Sebők Tibor Vass Levente Kopasz Tibor Reizinger Sándor
  • Cégnév: Maxx-Cad Kft
  • Tel.: +36709054767
  • E-mail: vass.levente11@gmail.com
  • Web:

Kategória

Termék kiadagolás, beadagolás vagy csomagolás gépei

A gép funkciója

Az automata paletta továbbító rendszer a megrendelő már meglévő gépsora elé épül be, így kiváltva a gépsor kézzel történő adagolását. Ezzel a termelékenységet tudtuk megnövelni és optimalizálni a termelő gépsor hatékonyságát, utólagos mérések alapján 20%-os kapacitás növekedést értünk el 30-50%-os operátori munkaerő igény csökkentése mellett.

Az egységünk elején helyezkedik el a beszerelő állomás , ahol a gépkezelő beszereli a munkadarabot a palettába és elindítja a munkafolyamatot. A rendszerünk külön egységekből áll, illeszkedve megrendelőnk egységeinek a számához. A külön egységeken egységes betolók helyezkednek el a meglévő sor kiszolgálásának megfelelően. Az utolsó művelet, ami a munkadarab kiszerelése a palettából szintén kézzel történik (ez a művelet sajnos nem automatizálható), miután a gépsor kiszolgálása megtörtént. A munkadarabot a kiszerelő dolgozó továbbadja a következő munkafolyamatnak, ahol elvégzik a következő műveleteket, a palettát pedig egy gravitációs elven működő pálya szakaszon visszajuttatja a továbbító rendszerünk elejére. A gravitációs pálya végén egy lift egységgel munkamagasságba emeljük a palettát ahonnan a beszerelő állomáson dolgozó új munkadarabot szerel be, ezzel újraindítva a folyamatot.

A gravitációs elven működő visszatérő szakasz kialakítás alacsony költségű megoldásként lett választva, a lineáris áramlást tökéletesen kiszolgálja.
A munkadarabok palettába szerelése a be- és kiszerelő pontokon mindenképpen igényli az emberi beavatkozást, viszont a sor hosszától függően a köztes állomások (4-6 gépegység) kiszolgálását ez alól mentesíti.

Mitől más ez a gép, mint a többi hasonló ipari megoldás?

A jelen műszaki megoldás érdekessége abban rejlik, hogy a komplett rendszert egy meglévő gépsorhoz kell fizikailag és vezérlés technikailag illeszteni. Ezzel a koncepcióval más területen működő palettás kiszolgálású egyenes gyártósorok kézzel történő adagolása kiváltható.

Az új rendszer kivitelezésénél a legnagyobb kihívást a vezérlés szinkronizálása jelenti, mivel a meglévő sor gyártásakor a kornak megfelelő kommunikációs hálózatot építettek be, ami mára részben elavultnak tekinthető, annak ellenére, hogy nagyon megbízható. Viszont a mi rendszerünket ugyan ezzel a technológiával kell kivitelezni üzemelés biztonsági és egyéb kommunikációs szempontok alapján. (Ebben az esetben ez DeviceNet hálózatot jelent)

Ennek köszönhetően a megrendelőnknek nem kellett felújítania a közel 15-20 éve működő gépeit. A palettákat a sorunk elején az összeszerelő állomásnál automatikusan dedikáljuk (RfId chipek segítségével), így miután a gépkezelő útjára indítja a palettákat, a sor automatikusan a legoptimálisabb sorrendben fogja adagolni, ezzel a technológiához szükséges körülmények állandóan fenntarthatóak. Ez azért volt egy fontos szempont, mert ezeket a körülményeket sok időbe telik létre hozni, és ez nem várt állás időt eredményez.

Milyen ipari igény hívta életre a gépet, milyen problémát old meg?

Megrendelőnk elsődleges célja a darabszám növelés volt a gyártás optimalizálásával, ezáltal a növekvő alkatrész igények kielégíthetőek. Másodlagosan a termelési költségek hosszútávú csökkentését célozta meg. Ezzel párhuzamosan a soron dolgozók számának a csökkentésével, az emberi erőforrás át csoportosításával más területek erőforrás igényeit tudja házon belül megoldani. Ebből adódóan ez a fejlesztés más gyártóterületek optimalizálását is magában hordozza

Ha tetszik ez a pályamű, oszd meg: