A függőleges tengelyű tartályos mágneses koptató-csiszoló gép (Magnetic Barell Deburring Machine, MBDM) egyaránt alkalmas mágnesezhető és nem mágnesezhető, kisméretű (max. 25x25x25) finommechanikai alkatrészek termelékeny sorjázására.
A hagyományos forgódobos és centrifugál koptató-csiszoló eljárásokhoz képest tartály nem forog, nincsenek kiegyensúlyozási problémák, így nagyobb lehet az anyagleválasztási sebesség, csökken sorjázási idő. A hasonló, a nemzetközi kereskedelemben beszerezhető berendezésekkel (pl. Spiner gépcsalád) csak nem mágnesezhető alkatrészek munkálhatók meg.
A mi gépünk működtetéséhez nincs szükség olyan környezetszennyező adalékanyagra, ami a tartályfeltöltést és -ürítést is bonyolítja. Mivel az összehasonlításhoz említett gépek állandó mágnessel működnek, nincs mód a töltet átrendezését, az egyenletesebb koptatást biztosító időnkénti folyamatmegszakításra, az elektromos tápegység automatikus ki-be kapcsolására. Ezenkívül fluxusnak a légrésen, az asztalon és a tartály alján is át kell hatolni, ami rontja a tartályban kialakuló térerősséget, az anyagleválasztás hatásfokát.
A világon legelterjedtebb Spiner gépek elvi vázlata a https://www.cutting-tool-supply.com/earth-chain/spinner/diagram.htm linken, az egyik gép működésének videófelvétele a https://www.youtube.com/watch?v=CdZajboC_SI linken látható.
A sorja intenzív eltávolítása a gépgyártás „örökzöld” témája, hiszen a mai precíziós alkatrészgyártási technológiák legtöbbje (forgácsolás, hideg és meleg képlékenyalakítás, öntés, lézeres és vízsugaras vágás…) is „termel” valamilyen nagyságú sorját – ha az csupán mikrosorja is –, ami akadályozhatja az alkatrészek beépíthetőségét, használhatóságát. A sorja minimalizálása mellett továbbra időszerű annak hatékony eltávolítása, a sorjázási eljárások és berendezéseik tökéletesítése. Erre hivatott a Függőleges tengelyű mágneses koptató-csiszoló berendezés.