A tervező neve
Kategória
A gép funkciója
Az elektromos járművekkel együtt a különböző perifériáik is fejlődnek. Így ma már az olvadóbiztosítékok háttérbe szorulnak, és a biztosítékok újgenerációját alkalmazzák, melyek túláram esetén nem roncsolódnak, így nem kell őket cserélni. Egy ilyen biztosíték megbízható működése elengedhetetlen élet- és vagyonvédelem szempontjából.
VT TIPA által tervezett és kivitelezett berendezés egy ilyen biztosíték működtetőrugójának az erőmérését végzi. A műanyag, fröccsöntött termékek és egyéb fém alkatrészek méretei, tulajdonságai szórnak, és ez befolyásolja a biztosíték működését. Tekintve, hogy egy autóipari biztonságtechnikai berendezésről van szó nem megengedett a hibázás. A cella megméri a beépítendő rugó erősségét, elmozdulását az alsó házban a hozzáépített komponensek figyelembevételével, valamint a műanyag fedélen ezen komponensek érintkező pontjait, az eltérést pedig számításba veszi. Cél az, hogy hézagolás segítségével adott rugóerőt tudjunk beállítani. Egy szervos egység segítségével út- és erőmérést végzünk. 1 N felépült rugóerőnél a rendszer nullázza az útmérőt és onnan méri az elmozdulást egészen 9 N rugóerőig. A kiértékeléshez a mérési eredményt egy speciális képletbe kell beilleszteni, amivel meg lehet határozni a rugóelőfeszítés mértékét. Ebből az értékből pedig kiszámolja a gép a hézagolóalátétek vastagságát és számát.
A mérést követő állomáson történik a megfelelő hézagolóalátétek kiadagolása dobrezgők segítségével, és beépítése egy Scara robot által. A gép meghatározza, hogy a hétféle hézagolóalátét közül melyiket és hány darabot épít be, hogy az előfeszítés megfelelő legyen.
Mitől más ez a gép, mint a többi hasonló ipari megoldás?
Ez a berendezés a rendkívül precíz mérési eljárásának köszönhetően különbözik a hasonló ipari megoldásoktól. A működése során figyelembe veszi a rugó beépítési irányától függő gravitációs hatást is, mivel a biztosíték vízszintesen, függőlegesen vagy fejjel lefelé egyaránt szerelhető.
A megbízható működés érdekében ezért fontos számolni az elhelyezésből fakadó gravitációs terheléssel. A rugó erőfeszítését – vagyis a hézagolást – több tényező is befolyásolja: az alkatrészek tűréslánca, a rugóerő, valamint a felszerelés irányából eredő gravitációs erő.
Milyen ipari igény hívta életre a gépet, milyen problémát old meg?
A pontos mérési metódus garantálja, hogy a késztermék megbízhatóan működjön élettartama alatt.