A tervező neve
Kategória
A gép funkciója
A rendszerben az automata festési műveleteket egy, a kosárba rögzített festőrobot végzi. A robot automatizált működtetéséhez intelligens mesterséges látást biztosítunk a robot számára, azaz optikai, lézeres és infrakamerás szenzorok segítségével gyűjtjük a rendszer döntéshozó képességéhez szükséges adatokat. Az intelligens computer vision egyedi algoritmuson alapuló feldolgozó része (mesterséges intelligencián alapuló képfeldolgozás) teszi lehetővé, hogy a mesterséges látás által nyert adatokból digitálisan rekonstruálható és feldolgozható legyen a festendő fal struktúrája, átmenetei, 3D méretei, amelyek meghatározzák a robot számára a festendő felületeket.
Mitől más ez a gép, mint a többi hasonló ipari megoldás?
Jelenleg a piacon ilyen típusú automatizált festékszóró nem kapható. A kosaras emelő, egy szórófej, illetve egy számítógépes program harmonizációjával szeretnénk egy XXI. századi technológiát létrehozni a több méter magasságban dolgozó emberek védelmében, illetve a megfelelő struktúrák kialakításához.
A K+F projekt keretében kifejlesztett komplett rendszer nem csak műemlék épületek hőszigetelési feladatainak ellátására, hanem bármely olyan objektum akár hőszigetelési, akár festési feladatait el tudja látni, amelynek magassága nem haladja meg a 40 métert. Példaként említeném meg az épületek mellett konkrét felkérésként nagy űrtartalmú tartályok külső hőszigetelését és festését. A stabil festékréteg tartása következtében olyan festési munkálatok is elvégezhetőek, ahol az egyenletes hőeloszlás miatt fontos a minőségi munkavégzés. A kézi festésnél termelékenyebb és hatékonyabb munkavégzés következtében fajlagosan a cég több munkát képes elvégezni.
Gépeink a következő linken megtekinthetők: https://drive.google.com/open?id=10Arh9CN6uRqV0HcQdqEu8rPsrb7F3PhU
Milyen ipari igény hívta életre a gépet, milyen problémát old meg?
A súlyos munkabalesetek 17 százaléka az építőiparban történt, a halálos balesetek közül minden ötödik ebben az ágazatban következett be. A nagy fluktuáció, a rövid ideig tartó veszélyes tevékenységek, mint daruzás, bontás, szerelés, és a szélsőséges környezeti viszonyok miatt az építőipar az egyik legveszélyesebb ágazat. A leggyakoribb ok a leesés elleni védelem hiánya volt, de a nem megfelelő munkavédelmi ismeretek, és az egyéni védőeszközök használatának elmulasztása miatt is sokat bírságoltak.
Ugyanezt a trendet mutatja az ESAW által végzett, az EU-ban történt halálos és nem halálos kimenetelű munkabaleseteket elemző tanulmány. A Nemzeti Munkaügyi Hivatal folyamatos erőfeszítéseket tesz a balesetek számának csökkentése érdekében, azonban a kiadott rendeletek leginkább szabályozásokat tartalmaznak, és nem a munkakörülmények javítására vonatkoznak.
Az épületek körbeállványozása rendkívül költséges. A robot ezt 100 %-an kiküszöböli, így egy beruházás 50 %-kal kevesebbe kerül.